Ameliyatsız göz kapağı estetiği (Plexr) nedir?

Göz kapaklarında ki fazla derinin  ameliyatsız bir şekilde kesi yapmadan ve iz bırakmadan uzaklaştırılmasını sağlayan işlemlere ameliyatsız göz kapağı estetiği denir. Bu sonucu veren cihazın adı da Plexr‘dır. Plexr plasma enerjisi ile çalışır ve cildin en üst tabakasının yani epidermisin buharlaşmasını sağlayarak etkili olur. 

Cildimizin bu işleme cevabı da kasılmak olur. Yani epidermis buharlaştırılınca kalan cilt, dermis kasılır ve fazla olan göz kapağı ameliyatsız olarak uzaklaştırılmış olur. Ameliyatsız üst göz kapağı ve ameliyatsız gözaltı estetiği işlemleri gerçekleştirilebilir.

 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği (Plexr) kimlerde faydalı olur?

Göz kapağında cilt fazlalığı olan herkese uygulanabilir. Fakat cildi ince olanlarda daha verimli sonuçlar elde edilir. Cilt kalınlığı arttıkça etkinlik azalma eğilimindedir. O nedenle doktorunuz ile görüşme sonrasında karar vermek daha doğru olacaktır.

 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği (Plexr) nasıl uygulanır?

Plexr uygulaması sırasında açığa çıkan enerji uygulama alanında hafif bir yanma hissi oluşturur. Göz çevresinde hastanın konforunu artırmak için işlem öncesi uyuşturucu kremler, bazen lokal anestezik enjeksiyonlar nadiren de sedasyon ile gerçekşetirlebilir. Nokta nokta uygulanan Plexr fazla cilt katlantılarının ortadan kalktığı gözle görülene kadar hem alt hem de üst göz kapağı için uygulanır. Toplam yarım saat ile bir saat arasında bir zaman alır.

Plexr uygulaması öncesi mutlaka işlem sonrası süreçleri gün gün gösteren hasta fotoğraflarını doktorunuzun göstermesini isteyiniz. Çünkü Plexr alt veya üst göz kapağı uygulaması sonrası göz kapaklarınızda ve çevresinde size anlatılandan daha fazla şişme, kabuklanma olacaktır. Uygulamanın hemen sonunda kapaklarınızda bir kahverengilik görürsünüz bu fondöten ile kapatılır. 

Henüz şiş olmayan göz kapaklarınız akşama doğru şişmeye başlar. Buz uygulaması işe yarayabilir.

Ertesi gün şişlik çok daha da artabilir. Yine buz uygulaması yapılabilir. Yüzünüzü yıkayabilirsiniz ve duş alabilirsiniz. 3üçüncü günle birlite şişlikler azalmaya başlar. Kabukların artma eğilimi  devam eder. Her gün bir kez fondöten sürmeniz yeterlidir. Kabukların arasında sarımtırak iyileşme sıvıları görebilirsiniz bunlar iltihap değildir. Kabukların kendisinin düşmesine müsaade edin elle müdahale etmeyin. 

4-5.günden sonra kaşınma ve kabuklarda kenarlardan dökülme başlar. 7-10.günlerde fazla bir kabuk kalmaz nadiren biraz daha uzayabilir. Kabukların altından kızarık bir cilt görünümü belirir. Kızarıklıklar 1 ay içinde genelde geçer ancak nadiren 3 çok nadir de 6 aya kadar uzayabilir. Kontrolleriniz sırasında ek tavsiyelerde bulunabiliriz. 

 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği (Plexr) sonrasında iz kalır mı?

Hayır. Fakat uygulama alanının renk değişikliğinin geçmesi nadiren uzayabilir. Bu dönemde güneş koruyucunuzu ve fondöteninizi kullanmanız çok önemlidir. Esmer kişilerde, demir, çinko eksikliği olanlarda da bu sürenin uzadığı gözlenmektedir.