Yaşlanma Nedir? Nasıl Gelişir? Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel, kimyasal veya biyolojik ajanlardan kaynaklanan iç ve dış streslere karşı cevap verme yetisinde azalma ile karakterizedir.

Yaşlılığın Sınıflandırması
İçsel Yaşlanma; kronolojik yaşlanmadır, hormonal, ırksal ve genetik faktörler rol oynar.
Dışsal Yaşlanma; en fazla fotoyaşlanma olarak anılır. Güneş, hava kirliliği, sigara dışsal yaşlanmanın en önemli faktörleridir.

Yaşlanma Sürecinde;
Deride metabolizma ve dolaşım azalır,
Deri incelir ve hassasiyeti artar,
Cildin su tutma kapasitesi azalır,
Kollejen ve elastik lifler, yağ dokularında azalma
Kırışıklık görülür.

20-30’lu Yaşlar: Cilt tonusu nem düzeyi normaldir. Herhangi bir çatlak ve kırışıklık yoktur ancak zorlama ile oluşabilir.

30-40’lı Yaşlar: Cildin tonusu azalır, cilt kurumaya başlar, istirahat halinde ince kırışıklıklar oluşmuştur.

50 Yaş Üzeri: Zayıf gevşek, tonusunu yitirmiş bir cilttir. Çok kurudur, istirahatta dahi kırışıklık ve derin çatlaklar mevcuttur. Üst deri hassastır.

Anti-aging Nedir?

Erken yaşlanmayı önlemek, daha uzun süre genç kalmak ve yaşam kalitesini artırmak demektir.
Yaşlanmayı durdurmak mümkün değildir ancak bazı önlemlerle yavaşlatmak ve yaşlanma belirtilerini hafifletmek mümkündür. Bu önlemlerden bazıları;
Sağlıklı beslenmek,
Spor yapmak,
Düzenli uyumak,
Aşırı alkolden uzak durmak,
Bilinçsiz ilaç kullanmamak,
Güneşten korunmak,
Stresi yönetebilmektir.

Antioksidan Nedir?

Hücreleri hasara uğratan serbest radikal adı verilen oluşumlar, yaşlanmayı çok hızlandıran etkenlerin başında gelir. Bu oluşumu etkisiz hale getirmek için antioksidan adı verilen maddelerin, çeşitli yollarla vücuda alınması gerekir. Antioksidan maddeler; Vitamin C, Vitamin E, Glutadyon, Lipoik Asit, Koenzim Q 10.

Antioksidan içeren ürünler; içerisinde antioksidan madde bulunduran meyve, sebze ve bakım ürünleri, yeşil çay, üzüm çekirdeği, nar…

Yaşlılığı Geciktirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişiye özgü tedavi hasta ile birlikte hekim tarafından belirlenir. Fraksiyonel lazer, dermapen-dermaroller, karbonpeeling, cilt bakımları, botox, dolgu, odaklanmış ultrason, iple yüz asma, örümcek ağı uygulaması, mezoterapi, PRP vb. çok çeşitli tedaviler tek başına veya ihtiyaca göre gerektiğinde kombine edilerek yapılmaktadır. Yüzü doğru analiz eden bir dermatolog tarafından, hastanın isteklerini de gözönünde bulundurarak doğru tedavinin planlanması en önemli unsurdur.

Fraksiyonel lazer

Cildin yaşlanmasını yavaşlatan anti-aging uygulamaları, cildin daha yaşlı görünmesine neden olan leke ve izlerin tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir.

Yaşlandıkça ciltteki lekelerin artması kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermektedir. Leke tedavisi ile birlikte bu durum düzeltilebilmektedir.
Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntem, özellikle yüz bölgesinde kırışıklık, leke ve akne skarlarında da etkindir.

Dermapen-dermaroller

Dermapen ve dermaroller ile cilt gençleştirme popüler yöntemlerdendir. Bu yöntemlerde üzerinde birçok iğnenin bulunduğu düz veya silindirik mekanizma ile cilde kanallar açılmaktadır.

Cilt ürünleri, cilt beslenme ve onarım yöntemleri sadece derimizin üst tabakasına etki etmektedir. Yaşadığımız cilt problemleri, altta olan dermis tabakasında oluşmaktadır. Bu uygulamalar ile ürünlerin cilt altına geçişi artırılarak cildin yenilenmesi ve gençleşmesi sağlanabilmektedir.

Dolgu

Dolgu yardımıyla cilt altı dokusunun hidrasyonu da dengelenir. Ayrıca enzim, aminoasit ve anti-aging vitaminler içeren dolgular, hyaluronik asit de içermektedir. Yüz bölgesine uygulanan dolgu maddeleri sadece gülme çizgilerine, dudak bölgesine değil, alın, burun kenarı, burun üzeri, çene kenarlarına da uygulanabilmekte, cilde parlak ve genç bir görünüm kazandırılabilmektedir.

Mezoterapi

İnce insülin iğneleri ile yüz, boyun ve dekolte bölgesine cildin ihtiyacı olan vitaminlerin injekte edilmesi işlemidir.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için deriye bazı solüsyonların uygulamasıdır.

Peeling işlemi;
Gözaltı ve ağız çevresindeki ince kırışıklıklar
Güneş ışınlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu yaşlılık belirtileri, kırışıklıklar

Sivilce ve izleri
Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol ilaçlarının ve gebeliğin neden olduğu lekelerin tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir.

Karbonpeeling

Cilde uygulanan karbon peelingde, ısı artışı dolayısıyla derideki kolejen yapılar uyarılmakta ve böylece ciltte toparlanma olmaktadır.

Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.

Odaklanmış ultrason

Odaklanmış ultrason tedavisiyle yaşlanma görüntüsü yavaşlatılmakta ve cilt gençleştirilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü, göz çevresi kırışıklığı, alın çizgilerinin artması gibi yüzde ve vücutta görülen yaşlanma belirtilerin tedavisi için kullanılmaktadır.