GÖZ ALTI MORLUKLARININ NEDENLERİ

Gözaltı morluklarının en sık üç nedeni genetik, alerjiler ve burun akıntılarıdır. Genetik olarak özellikle Asya’lılarda, cilt yapısında daha fazla bulunan bağlı olarak daha sık gözaltı morlukları görülmektedir. Yaşlanma da mor halka sebeplerindendir. Yaşlanma ile gözaltı cildi incelir, kollajenin (cildi genç, gergin ve canlı gösteren madde) seviyesi azalır ve böylelikle cilt altında bulunan damarlar daha görünür hale gelir. Yüz yapısı da diğer bir faktördür. Yüzdeki kemik yapıların çıkıntılı olması, göz kapaklarının şiş olması ya da gözaltı çukurunun belirgin olması ve seviye farkı, gölgelenme yaparak gözaltı morluklarını daha da belirgin hale getirir.

Göz altı morluklarının sebeplerinin tesbiti Bunun için çok basit bir test uygulanabilir. Parmak uçları ile gözaltına cildi gerecek şekilde 30 saniye kadar kibarca hafif bir baskı uygulanır. Bu testin sonunda gözaltına dikkatlice bakıldığında, gözaltlarındaki mor halkaların koyuluğu arttıysa bu halkaların sebebinin genetik ya da yaşlanmaya bağlı olduğunu söylenebilir. Koyu halkanın şiddeti değişmediyse mor halkalar ya da alerjiye bağlı olabilir. Gözaltı morlukları az miktarda azaldı ise morlukların sebebi damarsal yapıların görünür olmasına ve fazlalığına hatta her ikisine birden bağlıdır denilebilir.

Alerjiler Koyu halkaların sık görülen bir nedeni de alerjilerdir Alerji sebebi ile alt göz kapağında bulunan damarlar genişleyerek görünürlüğü artar böylelikle gözaltında mor halka şeklinde gözükür. Kozmetik ürünler, özellikle son kullanma tarihleri geçtiğinde kullanıldığında daha çok alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Son kullanma tarihi geçince ya da yanlış ambalaj nedeniyle içlerindeki bakteri sayısı arttığında cilt problemlerine sebep olurlar. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında gözler kaşınır ve irrite olur. Bu durumda gözler kaşınırsa göz kapağı cildi çok ince olduğu için cilt altındaki ince damarlara zarar verilir, böylelikle göz kapaklarında şişme ve lekelere sebep olunur. Aynı zamanda melanin yani pigment üreten hücreleri de uyararak renk maddesi üretmeleri tetiklenir, bu durum da koyu halkalarda artışa neden olur.

Burun Akıntısı Burun tıkanıklığı, göz kapağı ile burun arasında bağlantısı olan kan damarlarında şişmeye neden olarak gözaltı morluklarını belirginleştirir. Burunda bulunan herhangi bir eğrilik ve ya et büyümesi durumlarında yine bu damarlar genişler ve gözaltı morluklarına sebep olur. Bu durumda burun geçişinin açılması ile gözaltı morlukları zamanla gerileyecektir.

Vitamin Eksiklikleri ve Yetersiz Beslenme Yetersiz beslenme durumları ve özellikle vitamin eksiklikleri gözaltında koyu halkalara neden olmaktadır. Vitaminler özellikle böbrek üstü bezlerinin çalışması için gereklidir. Şayet böbrek üstü bezi sağlıklı çalışamaz ise, kahve, alkol ve şeker fazla tüketilirse, vitamin emilimi bozulursa ciltte şişme olur ve koyu halkalar belirginleşir. Besinlerin içinde bulunan sülfit, mesela şarapta vardır, ciltte şişkinlik yapar ve yine koyu halkaların belirginleşmesine neden olmaktadır. Tüketilen tuz miktarı azaltılmalıdır, çünkü tuz vücutta su tutarak cilt altı damarları genişletir ve gözaltında mor halka görünümünü arttırır.
Vücudun susuz kalmasıdı. Susuz kalınan zamanda damarlar genişleyerek görünürlükleri artmaktadır. Alkol ve kahveyi aşırı tüketildiğinde de susuz kalınır. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketiminde cildin oksijenlenmesi de azalarak cilde zarar vermiş olunur.
Sigara İçmek Sigara içildiğinde cilde ulaşan oksijen miktarı azalır. Damarlar da bu açığı kapatmak için genişler ve böylelikle sigara içmek gözaltı morluklarını daha da artırır.

Hormonlar Özellikle kadınların aylık siklusunda hormonal değişikliğe bağlı kansızlık gözlenebilir, yine hamilelik dönemlerinde de kansızlıkla sık karşılaşılmaktadır. Bu gibi hormonal geçiş dönemlerinde gözaltı mor halkalarda artış ve belirginleşme gözlenmektedir. Çünkü kansızlık durumunda yine cilt altı damarları genişleyip belirginleşecektir.

Uykusuzluk Direk uykusuzluk mor halkaların sebebi olmamakla birlikte dolaylı yoldan mor halkaları arttırabilmektedir. Uykusuzluk durumunda stres ve diğer sağlık problemleri artmaktadır. Cilt daha yaşlı ve solgun gözükmektedir.

Işıltılı Dolgu

Ilıştı dolgusu; birçok problemi sona erdiren, sadece gözaltı uygulamaları için üretilmiş, gözaltı dokusuna yayılan dolgudur. İçeriğinden dolayı göz etrafına gelen ışığı yansıttığı, cildi aydınlattığı ve canlandırdığı için ışık dolgusu olarak adlandırılmaktadır. Işık dolgusu; İçerdiği hücresel seviyede yapılanmayı sağladığı için göz çevresinde aydınlanma ve canlanma etkileri sağlamaktadır.

Her erişkine uygulanabilir
Işık dolgusu; gözaltında morluk, torbalanma, çukurluk, göz çevresi kırışıklığı oluşmuş her erişkine uygulanabilir. Işık dolgusu uygulaması morlukların rengini açar, çukurlukları doldurur ve hafif torbalarda da torba görünümünü azaltır. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların açılmasında da etkili olan yöntem, göz çevresini ciddi şekilde yeniden yapılandırarak gençleştirmektedir.

Ağrısız bir uygulama
Uygulamaya başlamadan önce göz çevresine, uyuşmayı sağlamak amacıyla anestezi kremi sürülür. Işık dolgusunun içinde de lokal anestezik madde vardır. Bu sayede uygulama yapılan kişi iğne girişini hissetmez.

Gözaltı ışık dolgusu anestezi kremi sürüldükten sonra ucu küt olan ile uygulanır. Tek bir noktadan girilir ve gözaltı ve göz çevresindeki bölge dolgu ile doldurulur. Dolgu uygulaması kemiğin üzerine verilir. İğneyle de uygulanabilir ancak iğne ile uygulandığında morarma ve şişlik daha çok olur.

Genelde tek seans yeterlidir. Gerekirse mezoterapilerle kombine edilerek 2-3 seans uygulanabilir. Göz etrafındaki belirtilerin derecesi, kişinin genetik faktörü, kullanılan miktara bağlı olarak etkisi, 1-1.5 yıl arasında devam eder.

Kimlere yapılmaz
Gözaltı dokusu için özel üretildiğinden herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnızca gözaltı torbalanmalarının cerrahi sınırda olduğu vakalarda, gebelerde, kişinin göz çevresi dokusunda iltihap ya da alerji söz konusuysa uygulanması sağlıklı olmamaktadır.
Kanülle yapılan bir uygulama olduğundan sosyal hayata engel olacak morluk gibi bir durum oluşmamaktadır. Seansın hemen ardından günlük hayata dönülebilir.

Lazerle Göz Çevresi Tedavileri

Fraksiyonel lazer, göz altı ve üst göz kapağındaki yağ bezeleri, lekeler, benler, ince veya derin çizgiler, elastikiyetini-canlılığını yitirmiş deri için kullanılabilmektedir. Genelde 1-2 seans uygulanan işlem öncesinde göz içine lens gibi bir aparat yerleştirilir ve daha sonra problemli bölgeye lazer atışları yapılır. Ağrı yaratmayan bu işlemde sosyal hayat 3-5 gün etkilenebilir.

Mezoterapi

Göz altı mezoterapisinde Vitamin çeşitleri ve  vitaminlerden oluşan bir karışım kullanılır. 25-55 yaş arasında kullanılarak  parlaklık sağlar, besler.

 

Haftada bir 4-6 seans uygulanır. İnce iğne ya da injeksiyon yapılır. Öncesinde lokal anestezik kremler uygulanır. İşlem sonrasında buz kompresi ve bakım kremleri sürülür. Mor halka tedavisinde etkilidir.