Dövme Silme

Dövmenizi tamamen silmek ya da büyük oranda rengini açmak için tıbbi lazerler (Q-Switched Nd-YAG) kullanılır. Boya partikülleri lazer ışığını absorbe ettiğinde parçalara ayrılır ve daha sonra bağışıklık sistemi tarafından emilirler. Bu işlem genellikle birkaç hafta sürer. Dövme ne kadar büyükse, boya partiküllerini kırmak için o kadar çok seans gerekir.

Kremler ile ağrı azaltılır

İşlem sırasında, bazı hastalar cilt üzerindeki lastik bir bandın çekilmesi gibi hafif bir acı hissettiklerini ifade etmektedirler. Birçok uygulamada anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı hastalar lokal anestezi gibi bölgesel bir uyuşturucu madde ile kendilerine daha rahat hissetmektedirler.

Sonuç değişkendir

En iyi sonuç için alınması gereken uygulama sayısı, dövmenin ebat, derinlik ve rengine bağlıdır. Vücudun her uygulama sonrasında maksimum dövme pigmentini yok edebilmesi için uygulamanın 4-8 hafta ara ile yapılması uygundur.

Her bir seans 10-30 dakika sürer. Her uygulamanın ardından, vücudunuz daha fazla pigmenti ortadan kaldırdıkça dövmenizdeki açılmayı görmeye devam edersiniz.

İşlem sonrası iyi bir bakım gerekebilir

Uygulamadan hemen sonra cildinizde beyazlaşma başlar, dövme çevresindeki alan kızarabilir ve kabarıklık görülebilir. Bu normaldir ve zaman geçtikçe gözden kaybolur (yaklaşık 1 hafta). Sonuçlar her uygulamadan 5-6 hafta sonra görülebilir. Dövme silme işleminin hemen ardından enfeksiyon riskini azaltmak için uygulama alanına anti bakteriyel merhem sürülmelidir.