Saç Dökülmesinde Yeni Nesil Tedavi Yöntemleri

Saçlarımız, dış görünüşümüzü doğrudan etkileyen ve estetik açıdan önemli bir işleve sahip doğal aksesuarlarımızdır.

Saç foliküllerimiz yaşam döngüsü boyunca belli evrelerden geçerler. Bu dönemlerde yaşanan seyrekleşme, incelme ya da dökülme hem kadınlarda hem de erkeklerde güven kaybına neden olabilmektedir.

 

Saç dökülmesi ne zaman önemsenmeli?

Günde 100 adet saç telinin üzerindeki kayıplar saç dökülmesi problemine işarettir. Saç teli kaybını tespit edebilmek için kişiye “çekme testi” uygulanır. Belli bir saç tutamının çekilmesi ile gerçekleştirilen testte, eğer 4’ten fazla saç teli koparsa o kişide dökülme problemi var demektir. Bu dökülme “telojen dökülme” olarak adlandırılan ve toplumda özellikle kadınlarda görülen bir dökülme tipidir. Hormonal dengesizlikler, bilinçsiz yapılan zayıflama diyetleri, ilaç kullanımı ve psikolojik stres faktörleri doğrudan veya dolaylı olarak telojen dökülmeye neden olabilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi ise genetik geçişli, erkeklerde çok sık görülen ve saçlı derinin belirli bölgelerinde yoğunlaşan “alopesi tipi” saç dökülmesidir. Daha nadir ve daha hafif olmak üzere kadınlarda da görülmektedir.

 

Dökülmenin tedavisi için öncelikle bir dermatoloji uzmanına başvurun

Doktorunuz, önce dökülmeye neden olan faktörleri tespit eder ve nedene yönelik tedavi yönteminizi oluşturur. Tedavi süreci saç mezoterapisi ,PRP ve saç aşısı yöntemleriyle desteklenerek saç dökülmesinin engellenmesi ve sonrasında saç kıllarının sayısında artış sağlanabilmektedir.

 

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, proteinlerin ve minerallerin saçlı derinin içine enjekte edilmesidir. Bu yöntemle saç köklerine yapılan bu uygulama ile dokuların canlanması ve dökülmenin kontrol altına alınması hedeflenir. Saçın ihtiyacına göre haftada bir veya iki seans uygulanabilir. 6 ila 10 seans sonrasında saçlardaki dökülme büyük oranda tedavi edilmiş olur.

Hem kadınlarda hem erkeklerde başarıyla uygulanan bir yöntemdir.

 

PRP

PRP (Platelet Rich Plasma), kişiden alınan az miktardaki kanın bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Saç dökülmesi problemlerinde, saç köklerine uygulanan bu yöntem ile hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılı üremeye başlar.

PRP, hem kadınlar hem de erkekler için olumlu sonuçlar veren bir uygulamadır. Genellikle 3-4 hafta ara ile 3-4 seans yeterli olmaktadır.

 

Saç Aşısı

Saç aşısı, hücreler arası bağlantıyı sağlayan ekstraselüler matriks, vitamin ve PRP kombinasyonundan oluşan bir formüldür. En önemli avantajı uygulamanın tek seans olmasıdır.

Saç dökülmesi tedavi edilebilir bir durumdur. Erken dönemde tedaviye başlanması her zaman daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Doğal yollarla elde edilen bir takım şampuan ve saç losyonları, saç dökülmesini durdurmada, mevcut saç kalitesini artırmada önemli rol oynar.